niedziela, 18 października 2009

Inne nazwy irish tin whistle.

Najstarszym znanym obecnie instrumentem muzycznym jest tzw. flet neandertalski (ang. neanderthal flute). Pomimo, iż zachował się fragment kości, wraz z dwoma całymi i dwoma niepełnymi otworami, naukowcy są zgodni co do tego, że, z dużą doza prawdopodobieństwa, był to instrument sześciootworowy. Oznacza to, że instrumenty typu irish tin whistle były znane na długo zanim ktokolwiek wypowiedział słowo oznaczające zieloną wyspę. Ten post ma na celu przybliżenie polskich i angielskich nazw instrumentów flażoletopodobnych, spotykanych współcześnie. Jeśli uważasz, że powinienem coś jeszcze dodać, podaj proszę propozycję w komentarzu. Oto aktualna lista:
tin whistle - nazwa powstała od określenia blachy, z której wyrabia się tradycyjne instrumenty
irish whistle - od nazwy kraju. który najbardziej wpłynął na to jak wyglądają współczesne instrumenty flażoletopodobne
irish tin whistle - tę nazwę umieściłem w tytule bloga i najczęściej się nią posługuję; łączy w jedną całość dwie poprzednie
penny whistle - nazwa nawiązuje do niewielkiego kosztu nabycia instrumentu
flażolet - właściwie flażolet angielski, nazwa pochodzi od flażoletu francuskiego, który posiadał 6 otworów dźwiękowych, z tym że 4 od frontu, a 2 z tyłu przebierki.
flecik polski - Polacy nie gęsi i swoją nazwę flażoletu angielskiego mają
piszczałka (fujarka) sześciootworowa - nazwa ta odnosi się do instrumentu podobnego w swej konstrukcji do irish tin whistle. Zasadniczą różnicą jest budowa ustnika, choć jeśli weźmiemy pod uwagę jak wyglądały ustniki oryginalnych XIX wiecznych flażoletów i to że je włączyłem (jak wszyscy) do spisu nazw, nie powinno tu również zabraknąć miejsca dla piszczałki (kilka z nich ilustruje nawet ten post, chociaż nie są to modele sześciootworowe).

1 komentarz:

  1. Cześć!
    Gratuluję ciekawego hobby,no i wreszcie na ten temat się pisze po polsku... Trzymam kciuki za przyszłe sukcesy.
    Pawełek ;)

    OdpowiedzUsuń