sobota, 7 listopada 2009

Tutorial 004 - Granie skali: pierwsza oktawa.


Myślę, ze jesteśmy już gotowi na wydobycie pierwszych dźwięków. Pewnie i tak nie powstrzymaliście się od tego, co doskonale rozumiem i w pełni pochwalam. Dzisiaj nauczymy się jak zagrać pierwszą oktawę podstawowej skali naszego instrumentu, którą jest D major. Aby zagrać najniższy dźwięk skali należy zagrać zakrywając wszystkie 6 otworów przebierki. Następne dźwięki wydobywamy poprzez zabieranie kolejno palców z dolnych otworów: szóstego, piątego, czwartego, trzeciego, drugiego i pierwszego. Po zabraniu ostatniego palca powinniście docenić nawyk utrzymywania czwartego punktu podparcia instrumentu przez mały palec dolnej ręki. Możecie teraz zagrać skale w druga stronę zakrywając poszczególne otwory.
Spróbujcie zagrać najpierw wszystkie dźwięki normalnie, a później wykorzystując tzw. tonguing w celu lepszej separacji poszczególnych dźwięków. Tonguing polega na tym, że przerywamy językiem strumień powietrza oddzielając poszczególne dźwięki od siebie. Najłatwiej jest go wykonać mówiąc do ustnika w czasie gry "tu". Zagrajcie jakiś dźwięk i zacznijcie mówić "tututu" w czasie jego wydobywania. Po co nam w ogóle ten tonguing? Jeśli napotkacie w jakiejś melodii kilka dźwięków o tej samej wysokości będziecie mogli użyć najprostszej formy ich oddzielenia od siebie, jaką jest właśnie tonguing. Urozmaicając możecie popróbować innych sylab do, ciekawe efekty daje np. "ku" czy "ru".
Załączony obrazek przedstawia nutki oraz tabulaturę pozwalające zagrać ćwiczenie. Myślę, że całość jest na tyle intuicyjna, że każdy sam dojdzie jak korzystać z tych pomocy i już wkrótce będzie potrafił zagrać coś z tabulatury czy z nutek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz