poniedziałek, 14 grudnia 2009

Tutorial 007 - poznaj lepiej swój irish tin whistle



Opanowanie instrumentu jest czynnością bardzo trudną. Znacznym utrudnieniem jest różnorodność dostępnych na rynku whistli, ba nawet poszczególne egzemplarze tego samego modelu potrafią różnić się bardziej niż dwa zupełnie odmienne modele. Ze swojej strony polecam, przynajmniej na początku, trzymanie się jednego poprawnie wykonanego egzemplarza i dogłębne jego poznanie oraz opanowanie techniki gry na nim. Poniżej przedstawiam porady jakie Grey Larsen, w swojej książce, podaje nam do rozważenia .
  • Znajdź minimalną ilość powietrza (dotyczy zarówno objętości jak i prędkości strumienia), potrzebną do przejścia pomiędzy pierwszą, a drugą oktawą.
  • Wsłuchaj się jak brzmią dźwięki drugiej oktawy grane w ten sposób, czyż nie brzmią odrobinę "płasko" i nieco niżej niż powinny.
  • Spróbuj powyższych ćwiczeń dla wszystkich dźwięków swojego flażoletu, obserwuj zmiany, zwróć szczególną uwagę na swoje gardło.
  • Zapamiętaj jak dużo powietrza potrzeba do przeskoczenia do drugiej oktawy tak, aby dźwięk wyższej oktawy współgrał z dźwiękiem dolnej oktawy. Spróbuj zagrać dźwięki wyżej niż powinny brzmieć. Zanotuj w pamięci jakie to uczucie.
  • Spróbuj zagrać wyższą oktawę zmniejszając szerokość strumienia oraz bez tego. Zwróć uwagę jak to wpływa na ton instrumentu.
  • Zagraj kilka bardzo długich dźwięków płynnie zmniejszając szerokość strumienia powietrza wdmuchiwanego w ustnik. Spróbuj wykonać to tak, aby dźwięk był cały czas tej samej wysokości i zobacz jak zmienia się zużycie powietrza z Twoich płuc.
Jeśli nie jesteś zaawansowanym graczem powyższe ćwiczenia mogą być trudne (dla mnie są). Mimo wszystko spróbuj ich, a może nawet wróć do nich, gdy Twoje doświadczenie wzrośnie. Wszystkie elementy, które wykonałeś poznając swój instrument przydadzą się później podczas gry gdy trzeba będzie szybko dostosować oddech do granej muzyki, co można wykonać przy pomocy wypracowanych w tych ćwiczeniach technik.

1 komentarz:

  1. Fajnie, że piszesz tego bloga. Dużo rzeczowych i przydatnych informacji. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń